VIII Konkurs Ręcznego Dojenia Krów o Puchar Wójta Gminy Korycin

Czcionka:

Już od ośmiu lat – mieszkańcy Gminy Korycin biorą udział w zabawie, która tak naprawdę jest próbą potrzymania zapomnianego już w Polsce zwyczaju – ręcznego dojenia krów.

Konkurs polega na tym – aby w pięć minut przygotować krowę i udoić jak najwięcej mleka.

Komisja składająca się z pracowników Gminy Korycin i miejscowego  Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki (organizatorów przedsięwzięcia) – mierzy czas, przecedza mleko do specjalnego wiadra z podziałką i skrupulatnie notuje wyniki wieczornego udoju.

W ubiegłym roku – padł rekord. Katarzyna Puzanowska ze wsi Szumowo w pięć minut nadoiła ponad 10 litrów mleka. Dobry wynik – zależy od wielu czynników – bo dojenie krów wcale nie jest banalnie prosta czynnością. Gospodarze podkreślają – że między właścicielem zwierzęcia a samą krową musi być szczególna więź. Nikt obcy nie odważyłby się sięgnąć po mleko – bo zostałby poczęstowany przez krowę silnym kopniakiem. Dojenie wymaga dużo sprytu, cierpliwości, dobrze jest do krowy przemawiać łagodnym głosem.Wtedy      zrelaksowana Krasula oddaje mleko szybciej i więcej.

W dzisiejszych czasach już mało kto sięga po stołek do dojenia i wiadro. Teraz krowy dojone są  mechanicznie a tradycja staje się zapomniana. Stąd pomysł na konkurs. Atrakcyjne nagrody rzeczowe – mają zachęcić gospodarzy do tego aby zdecydowali się na udział w przedsięwzięciu – dla najlepszego – przewidziana jest dodatkowo – statuetka złotej krowy.

W tym roku – komisja sprawdzi jak miewa się tradycja ręcznego dojenia krów w Korycinie, Olszynce i w Gorszczyźnie. Zainteresowani konkursem powinni stawić się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie o godzinie 17:00 – stąd wspólnie  widzowie udadzą się do poszczególnych gospodarzy i będą mogli obserwować cały proces dojenia. Dla chętnych – możliwość skosztowania ciepłego mleka z pianką  prosto od krowy.

Konar

Konar Kora Korycin

Zespół Szkół w Korycinie

Urząd Gminy Korycin

Przedszkole Korycin

maratony polskie pl

Fundacja biebrzańska

Fundacja Sokólski Fundusz Lokalny

woak

Co sądzisz o naszej nowej stronie?