Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wernisaż "Moja mała Ojczyzna Korycin w tkaninie dwuosnowowej" artystki ludowej Bernardy Rość

Utworzono dnia 06.11.2020
Czcionka:
Wernisaż pt. „MOJA MAŁA OJCZYZNA KORYCIN W TKANINIE DWUOSNOWOWEJ”. poświęcony tkaninie dwuosnowowej autorstwa wybitnej i utalentowanej Artystki ludowej BERNARDY ROŚĆ, będący podsumowaniem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w Sieci.
W ramach Stypendium Pani Bernarda stworzyła kolekcję przepięknych i unikatowych tkanin dwuosnowowych, których motywem przewodnim jest Korycin – Mała Ojczyzna Artystki.
Wykonane prace charakteryzują się wspaniałym połączeniem tradycyjnych wzorów z nowoczesnym wzornictwem, wysublimowaną kolorystyką i niezwykłą starannością. Nowatorskie podejście Artystki do tematu z pewnością na stałe wpisze się w kanon sztuki ludowej.
Pani Bernarda, jako pierwsza z twórczyń ludowych – podlaskich tkaczek połączyła współczesne trendy we wzornictwie z głęboko osadzonymi w kulturze ludowej wzorami. Efektem jej kunsztu są przepiękne prace.
W ramach projektu stypendialnego Pani Bernarda stworzyła techniką podwójną formy użytkowe, takie jak: poduszki dekoracyjne, torbę, "bieżnik", makatki, kosmetyczkę tematyką nawiązujące do symboli i przyrody Korycina - i tak na przykład na poduszce zobaczymy tzw. "zwierza" inspirowanego twórczością Profesor Eleonory Plutyńskiej z autorskim wymyślonym przez Panią Bernardę brzegiem w kształcie trójkątów imitujących las iglasty, tradycyjne wzory zoomorficzne - gałązki truskawek nawiązujące do jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Korycina czyli truskawki, koniki sokólskie - na tkaninie Pani Bernarda przepięknie połączyła nowoczesność z tradycją, a mianowicie unikalny brzeg autorstwa Artystki (w postaci brył geometrycznych kwadratów), przepięknie harmonizuje z tym, co dawne, co jeszcze do niedawna było powszechne na polskiej wsi - konikami; możemy również zaobserwować na tkaninach motywy zwierzęce i roślinne nawiązujące do przyrody Korycina.
Artystka w ramach stypendium zaprojektowała i stworzyła również dywan dwuosnowowy przedstawiający Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna, który jest niezwykłą atrakcją na mapie Podlasia prezentuje, bowiem historię i dziedzictwo kulturowe ziemi Korycińskiej i Regionu Podlasia na przestrzeni 1000 lat. Twórczyni Pani Bernarda, na dywanie dwuosnowowym zatytułowanym przez Artystkę „ŚLADAMI HISTORII – GRODZISKO MILEWSZCZYZNA” przedstawiła swoją autorską interpretację Parku Kulturowego. Dywan Pani Bernardy jest unikatowy, ponieważ możemy na nim ujrzeć dzieje mieszkańców grodu (np. pani przędzie wełnę na kołowrotku, pani tka na krosnach, pasterz ze stadem owiec, wiatrak z młynem, gdzie gospodarz zawozi ziarno na mąkę, pszczelarz dopatrujący ule, itd.). Bordiura (brzeg dywanu) w postaci jelonków i drzew iglastych ma nam przypominać o istnieniu niegdyś puszczy, umocnienia obronne grodziska – brama uświadamiają nam jak niebezpieczne były to czasy. Założeniem Artystki podczas projektowania wzoru dywanu, było pokazanie historii ziemi korycińskiej, życia jej mieszkańców i przełożenie zamysłu na tkaninę. Efekt jest WSPANIAŁY!!!
Cykl tkanin dwuosnowowych o charakterze tematycznym zostanie również zaprezentowany na autorskiej wystawie on-line Bernardy Rość na stronie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie, Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna oraz na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury.
Ze względu na ograniczenia spowodowane koronawirusem, autorska wystawa Artystki Ludowej Bernardy Rość jest realizowana w całości w internecie i jest to możliwe dzięki wsparciu MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w ramach programu stypendialnego na upowszechnianie kultury "KULTURA W SIECI".
Gorąco zapraszamy sympatyków, pasjonatów sztuki ludowej i wszystkich zainteresowanych dawnym rzemiosłem na wernisaż on-line."
 
Do obejrzenia wernisażu zapraszamy na ofcjalny profil na Facebooku KLIKNIJ TUTAJ

Zegar

Kalendarium

Grudzień 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny

 

Konar

Konar Kora Korycin

Zespół Szkół w Korycinie

Urząd Gminy Korycin

Przedszkole Korycin

maratony polskie pl

Fundacja biebrzańska

Fundacja Sokólski Fundusz Lokalny

woak

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 30

W poprzednim tygodniu: 64

W tym miesiącu: 21

W poprzednim miesiącu: 228

Wszystkich: 36459